Loading...

راه های پیش گیری از نفوذ باج افزار

راه های پیش گیری از نفوذ باج افزار
راه های پیش گیری از نفوذ باج افزار به شرح زیر می باشد:

با توجه به شیوع خطرات باج افزارها، رعایت موارد زیر جهت پیشگیری از آلودگی الزامی می باشد:

 1. از تمام اطلاعات حساس و مهم خود نسخه پشتیبان (Backup) تهیه نمایید. نسخه های پشتیبان میبایست رمزنگاری و دسترسی به آنها محدود شود. همچنین محل نگهداری آنها باید خارج از منبع اصلی اطلاعات باشد.
 2. از یک نرم افزار امنیتی (آنتی ویروس) به روز و معتبر استفاده نمایید. بدیهی است تنظیمات لازم با توجه به سیاست های مشتری و مسائل امنیتی می بایست اعمال گردد.
 3. به کاربران سازمان و شرکت خود آموزش های امنیتی لازم را بر اساس جلسات زمانبندی شده به طور مثال یکبار در ماه ارائه نمایید.
 4. مطمئن شوید که تمام به روز رسانی های امنیتی ویندوز در اسرع وقت نصب شوند. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمام برنامه ها، به ویژه  Java، Flash ،Adobe Reader و مرورگرهای وب به روز رسانی شوند. برنامه های قدیمی شامل آسیب پذیری های امنیتی هستند که معمولا توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار می گیرند. بنابراین به روز رسانی آنها حائز اهمیت می باشد.
 5. از سیستم عامل هایی مانند Windows XP و یا Windows Server 2003 به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا آنها دیگر توسط شرکت Microsoft پشتیبانی نمی شود و بنابراین وصله های امنیتی لازم برای آنها منتشر نمی گردد.
 6. در صورت عدم به روز رسانی سیستم عامل در مورد وصله های امنیتی، به علت آسیب پذیر بودن بستر، حتی با وجود آنتی ویروس هم سیستم شما آسیب پذیر است.
 7. بر روی Edge اینترنت و ایمیل خود از نرم افزارها و سخت افزارهای ( آنتی ویروس ) امنیتی معتبر و به روز استفاده کنید.
 8. فایل ضمیمه ایمیل (Attachments) را درصورتی که فرستنده آن را نمی شناسید باز نکنید.
 9. Attachment ها را تا زمانی که از طرف شخص مورد نظر تایید نشده باز نکنید.
 10. Attachment ها و فایل های مشکوک را قبل از باز کردن توسط ابزارهایی مانند VirusTotal اسکن کنید.
 11. دسترسی به پوشه های به اشتراک گذاری شده را تا آنجا که مقدور است محدود نمایید و به هر کاربر تنها مجوزهای لازم و مربوطه را تخصیص دهید.
 12. از کلمات عبور (Password) پیچیده استفاده نمایید و هرگز یک کلمه عبور مشابه را برای چندین سیستم و سایت استفاده ننمایید.
 13. اگر از سرویس های Remote Desktop استفاده می کنید، مستقیما آنها را به اینترنت متصل نکنید و درعوض برای دسترسی به آنها از VPN استفاده نمایید. Port پیش فرض را تغییر دهید.